czwartek, 3 stycznia 2019

Witaj szkoło!

Ja wiem, że hasło Witaj szkoło kojarzy się raczej z początkiem września, niż z początkiem stycznia, ale uwierzcie mi - na początku września niewiele mogłabym Wam powiedzieć na temat funkcjonowania czeskiej szkoły podstawowej. Była to dla mnie, jak i dla mojego dziecka, pierwszaka, jedna wielka niewiadoma.



Zastrzegam, że opisuję jak wygląda nauka pierwszaków w państwowej szkole podstawowej w jednym mikro miasteczku na południu Moraw. W innych szkołach i w innych regionach może to wyglądać podobnie, ale na pewno nie tak samo.

Dzieci zaczynają naukę o 7:50 rano, a kończą o 11:25. Udają się na świetlicę, a w południe dostają obiad. Jeśli chodzi o przedmioty szkolne, są one następujące: język czeski (9 godzin w tygodniu), język angielski (1 godzina), muzyka (1g.), WF (2g.), plastyka (1g.), matematyka (4g.), praktyczne czynności (1g.), edukacja wczesnoszkolna (1g.).


Dzieci mają do wyboru różne kółka zainteresowań, które sa dodatkowo płatne. W tym roku szkolnym (tj. 2018-2019) pierwszaki mogły uczestniczyć w następujących zajęciach: unihokej, szachy, ceramika, angielski, cheerleaders, zumba, zajęcia plastyczno-techniczne. 

Podczas lekcji w klasie, poza nauczycielką/ nauczycielem prowadzącym zajęcia, jest także asystentka, która pomaga dzieciom, które nie nadążają, albo które mają problemy z dyscypliną. W klasie jest tablica multimedialna, z której nauczyciel korzysta niemal na każdej lekcji czeskiego, matematyki i angielskiego. Rodzice dowiadują się o ocenach, uwagach czy zbliżających się szkolnych imprezach z dziennika internetowego.

Każdy dzień zaczyna w szkole zaczyna sie od tego, że dzieci siadają wraz ze swoją panią w kręgu na dywanie. Witaja się i krótko opowiadają o tym, co kto wczoraj robił w domu, jak sobie poradził z zadaniem domowym, co robił przed przyjściem do szkoły itd. Następnie pani czyta dzieciom fragment lektury szkolnej. Dopiero potem wszyscy siadają do ławek i rozpoczyna się nauka. Ten pomysł z rozmowami i czytaniem na dywanie w kręgu został zaczerpnięty z programu Začít spolu (pol. Zacząć razem). Jego celem jest stworzenie atmosfery przyjaznej dziecku, nawiązanie więzi i rozwój inteligencji emocjonalnej.

Nasza szkoła, podobnie jak wiele innych szkół w Republice Czeskiej, od niedawna wykorzystuje metodę Hejnego w nauczaniu matematyki. Jest to metoda, która ma tyleż samo zwolenników, co przeciwników. Stworzył ją słowacki pedagog Hejny i polega ona na tym, że dzieci uczą się matematyki na zasadzie skojarzeń, rebusów, zagadek i używają do tego ciekawych pomocy naukowych. Wg Hejnego, metoda ta pomaga dzieciom, które maja trudności ze zrozumieniem matematyki nauczanej klasycznym sposobem. Poniżej jest przykładowe zadanie matematyczne:
I teraz: dwa koty i dwie gęsi to ile kóz? I tak dalej :)


Rok szkolny obfituje w różne konkursy, imprezy, olimpiady, wycieczki. Na ten rok program wygląda następująco: 
Jesień - początek kursu pływania, olimpiada logiczna, Halloween, wizyta w bibliotece, wycieczka do kina, do teatru, na farmę, konkurs informatyczny, konkurs geograficzny, olimpiada z historii.
Zima - konkurs na wspinanie po rurze, Mikołaj w szkole, bal szkolny, warsztaty świątecznych dekoracji, kurs jazdy na nartach, olimpiada j. angielskiego, olimpiada biologiczna, konkurs recytatorski. 
Wiosna - konkurs matematyczny, wycieczka do planetarium, wycieczka do Brna i do Pragi, zawody z obronności, noc w szkole z czytaniem Andersena.
Początek lata - wycieczka zagraniczna (w tym roku będzie to Holandia).

Ciekawostka: Najlepszą oceną w Czechach jest 1, a najgorszą 5.


Jeśli interesują Was tematy dotyczące dzieci, teraz będzie łatwiej je wyszukać. Oznaczyłam je etykietą "dzieci".






4 komentarze:

  1. Przed nami też szkoła. Syn ma rocznikowo 8 lat i nie wiem jak poradzi sobie z językiem, a powinien iść w PL do 2giej klasy. Jak Twoja pociecha poradziła sobie z językiem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzieci są tu od urodzenia, także nie było problemu z językiem. Powodzenia dla synka!

      Usuń
  2. Post bardzo dla mnie interesujący, bo zastanawiam się nad przeprowadzką do Czech z sześciolatką :) Chciałbym o kilka rzeczy dopytać (najlepiej mailowo). Można?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry, oczywiście:)Może będę w stanie pomóc. Mój mail to szyszka.sosnowa9@gmail.com


      Usuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.