niedziela, 17 marca 2019

Czeski Jachting na Mazurach - rozmowa/rozhovor z Vladimírem Velikovským.

Poniżej znajduje się polska wersja wywiadu.

Ahoj, jmenuji se Vladimír Velikovský. Jsem nadšený milovník krásné přírody, Mazurských jezer, hlavně jachtingu na Mazurách v Polsku.
Ve vesnici Uhelná v Dolním Slezsku provozujeme se svojí manželkou hostinec s ubytováním, který slouží také jaké základna pro kamarády, kteří se mnou jezdí na vodu. Zaměřujeme se nejen na českou ale i na polskou klientelu.
Profesně se věnuji instalaci a zapojování klimatizací a vzduchotechniky. Ve volném čase geocaschingu.




1. Kdy, kde a jak jste se začal zabývat plachtěním?
Vždy mě přitahovala voda, lodě a vše co plave. Nikdy jsem však nebydlel dostatečně blízko u vody, abych tuto vášeň mohl realizovat. Moje seznámení s vodou proběhlo poprvé v roce 1988 při vyjížďce na kanoi po řece Moravě. Další zkušenost byla až v roce 2013, kdy jsem si zakoupil vlastní použitou kanoi, se kterou jsem jezdil s rodinou na Otmuchowská jezera, která se nachází 15 km od Uhelné. Dvakrát jsem sjel Klodzkou Nysu, což je krásná a malebná řeka obeplouvající Javornický výběžek.
Tyto skromné začátky na vodě prohloubily moji touhu po plavbě a dobrodružstvích s ní spojené. Od první chvíle, kdy jsem narazil na nabídku charteru plachetnice na Mazurských jezerech, jsem se rozhodl, že se ze mě stane jachtař 🙂.



Domluvil jsem se p. Svobodou, který nabízí kurzy jachtingu na jednodenním kurzu plachtění pro mě a mou rodinu, kde jsme se dozvěděli maximum informací v kostce. Zakoupil jsem si knihu pro začínající jachtaře a vyrobil model lodi, abych lépe pochopil fungování mechaniky plachet a pečlivě trénoval na svoji první plavbu, která proběhla na Slezské Hartě 17.5.2014. Poté jsem ještě absolvoval několik dalších plaveb na 5timetrové plachetnici po Glebinovském jezeře. Po tomto tréninku konečně nastal čas na získávání vlastních zkušeností, a tak jsme se 27.6. 2014 naskládali do auta a vyrazili směr Warszawa a Ruciane Nida na svou první plavbu po Mazurách.

2. Co přesně nabízíte zákazníků, v rámci Vašich služeb? (doprava, pomoc s pronájmem lodí, základy plachtění, průvodce?)
V rámci našich služeb se snažíme nabízet kompletní servis, aby na zájemci zůstal pouze výběr trasy, cíle plavby a prostor na relaxaci 🙂 zkušenosti máme jak se zprostředkováním lodě, tak s plavbou na více lodích včetně zajištění dopravy.





3. Proč jste si vybral Mazurská jezera? Co Vás tam nejvíc zaujalo?
Prvním impulsem, který mě nasměroval na Mazury, byla dostupnost. Dalším výrazným motivem je cena. Nicméně, Mazury si mě získaly hned při první návštěvě, a to až do konce života. Po krásném zážitku s první plavbou jsem přesvědčený, že na dovolenou už jinam nepojedu 🙂

4. Máte svůj oblíbený přístav? Nebo “testujete” různá místa/ jezera/ městečka?
Plavbu se vždy snažím přizpůsobit posádce, takže většinou plujeme na sever směrem k Wegorzewu, kde je velký zájem o bunkry v Mamerkách a Kanal Mazurski. Pokud pluji s posádkou, která Mazury již navštívila, většinou dávají přednost jezeru Sniardwy, nebo jižní části Nidzského jezera, které je přírodní rezervací a je tu zákaz plavby na motor.

5. Zkusil jste už plachtění v jiných oblastech / zemích? Jak vypadají Mazury v porovnání s nimi?
Plachtění v jiných lokalitách jsem zatím nevyzkoušel, a ani mě příliš nelákají destinace jako je například Chorvatsko, které je v sezóně přelidněné a Češi tam mají nevalnou pověst. S kolegou zjišťujeme možnost plachtění na Ladožském jezeru v Rusku, ale zatím nemáme žádné kontakty, které by nám umožnily tyto plány uskutečnit.

6. Jak hodnotíte turistickou infrastrukturu na Mazurech (ubytování, služby, restaurace, atrakce atd.)?
Co se týká nabídky v okolí Mazur, myslím si, že restaurační služby jsou dostatečně rozvinuté a kopírují poptávku. Najdete zde jak jídla na plastových talířích, stánky s rychlým občerstvením, např. s grilovanými kuřaty (ty nejlepší mají ve Wegorzewu), tak gastronomii na úrovni, která má reklamu i v České televizi. Zkrátka každý si určitě najde to své oblíbené jídlo nebo restauraci. Stejná situace podle mého názoru panuje i v oblasti služeb. Pouze co se týká atrakcí, které nejsou přímo spojené s vodou, je situace slabší, ale i ta se pozvolna mění k lepšímu.

7. Kdo patří mezi Vaše zákazníky? Jsou to rodiny s dětmi? Mladí lidé? Dobrodruzi?
Vzhledem k tomu, že jsem na vodě v průběhu celé sezóny, každé období preferují různé skupiny lidí. Na jaře a na podzim více fouká a je třeba počítat i s chladnějším počasím. Většinou v tomto období jezdí posádka, která chce především plachtit a zajímavosti z okolí jsou pro ni až na druhém místě.
Období těsně před sezónou vyhledávají lidé, kteří mají rádi klid a volnou vodu, protože prázdniny na Mazurách jsou opravdu našlapané. V hlavní sezóně nejčastěji pluje posádka s dětmi, a tam je prioritou zábava, ne dosažené kilometry.



Posádka v roce 2017 / Załoga w 2017 roku.

8. Polští turisté, milovníci jezer nebo moře občas zpívají “szanty” (ang. “shanties”) tj. námořnické pracovní písně. Prosím Vás, můžete mi prozradit tajemství, co zpívají na dovolené Češi? Trampské písně? Kabáty? Nebo něco jiného?
Každý zpívá co umí:-), nicméně kytaru jsem měl na palubě pouze dvakrát.





9. Prožil jste na Mazurách nějaké dobrodružství, se kterým byste se rád s námi podělil?
O dobrodružství není nouze při žádné plavbě, přece jen se pohybujeme na vodě a počasí umí i na Mazurách překvapit. Snažím se proto předvídat a nepřekračovat hranice zkušeností ani u sebe a ani u posádky. I přesto se mi už několikrát podařilo skončit s lodí v rákosí. V této situaci jsme museli vyvézt kotvu a takto se vytáhnout zpět na volnou vodu.


10. Ted’ otázka extra pro cleny facebookové skupiny “Kempování na divoko”: Jak to vypadá s kempováním na divoko na Mazurách? Jde to vůbec? Viděl jste někoho spát třeba ve stanu nebo v obytném vozu?
Nocování na divoko je podle mého názoru možné kdekol a sám ho i rodinou s oblibou praktikuji, je ovšem potřeba tak trochu splynout s okolím. Pokud si rozložíte stan někomu přímo před plotem, asi moc nadšený nebude. Když ale zastavíte v noci někde na louce a ráno pokračujete dál, nemyslím si, že by to měl být problém.
Osobně dávám přednost spaní v hamace než ve stanu. S rodinou zavěsíme hamaky na čtyři stromy a všechny přehodíme plachtou proti dešti. Spaní je během patnácti minut nachystané.

Autor: Katarzyna Satława
Odpovídal: Vladimír Velikovský
Úprava českého textu: Sylvie Štefaneková



Polska wersja wywiadu.

Cześć, nazywam się Vladimír Velikovský. Jestem miłośnikiem przyrody, Mazurskich jezior, a przede wszystkim żeglowania na Mazurach. We wsi Uhelná na Śląsku prowadzimy razem z żoną gościniec z noclegami, który pełni także rolę bazy dla przyjaciół, którzy jeżdżą ze mną nad wodę. Naszym klientami są zarówno Czesi, jak i Polacy.
Zawodowo zajmuję się instalacją i montażem klimatyzacji i aerotechniki. W wolnym czasie uprawiam geocasching.

1. Gdzie i kiedy zaczął się pan zajmować żeglarstwem?
Zawsze przyciągała mnie woda, łodzie i wszystko, co pływa. Nigdy jednak nie mieszkałem wystarczająco blisko wody, abym mógł tę pasję realizować. Do mojego pierwszego zaznajomienia się z wodą doszło w 1988 roku, podczas spływu kajakiem po rzece Morawie. Kolejny raz nastąpił dopiero w 2013 roku, kiedy to zakupiłem własny, używany kajak, z którym jezdziliśmy z rodziną na Otmuchowskie jeziora, które się znajdują w odległości 15 km od Uhelny. Dwa razy przepłynąłem Nysę Kłodzką, piękną i malowniczą rzekę, opływając Jawornicki cypel.
Te skromne początki na wodzie pogłębiły mój ciąg do żeglowania i przygód z nim związanych. W pierwszym momencie, kiedy znalazłem ofertę charteru żaglówki na Mazurach, zdecydowałem, że zostanę żeglarzem🙂.

Umówiłem się na szkolenie z panem Svobodą, który oferuje jednodniowe kursy żeglarskie. Ja i moja rodzina dowiedzieliśmy się na kursie wszystkiego w pigułce. Kupiłem ksiażkę dla początkujących żeglarzy i zrobiłem sobie model żaglówki, żebym lepiej pojął mechanikę żagli. Pilnie trenowałem podczas swojego pierwszego żeglowania na Śląskiej Harcie 17.05.2014. Potem odbyłem jeszcze kilka rejsów na 5-metrowej żaglówce na jeziorze Głębinowskim. Po tym treningu wreszcie nadszedł czas, aby zyskać własne doświadczenia. Tak więc 27.06.2014 spakowaliśmy się do auta i wyruszyli w kierunku Warszawy, a następnie Rucianego-Nida na nasz pierwszy rejs po Mazurach.

2. Co dokładnie oferujecie klientom w ramach waszych usług?
W ramach naszych usług staramy się zaoferować kompletny serwis. Klient może zadecydować o trasie, celu rejsu, czasie na relaks🙂. Mamy doświadczenie w pośredniczeniu w wynajęciu żaglówek, a także w rejsach, w których bierze udział więcej łodzi. Zapewniamy również dojazd.

3. Dlaczego wybrał pan mazurskie jeziora? Co pana tam najbardziej zainteresowało?
Pierwszym czynnikiem, który mnie skierował na Mazury, była ich dostępność. Kolejnym czynnikiem była cena. Niemniej jednak Mazury mnie oczarowały już przy pierwszej wizycie i to aż do końca życia. Po pięknym doświadczeniu z pierwszym rejsem byłem pewien, że już nie pojadę na urlop nigdzie indziej🙂

4. Ma pan swoją ulubioną przystań? Czy może "testuje" różne miejsca/jeziora/miasteczka?
Rejs staram się zawsze dopasować do załogi; zazwyczaj planujemy ruszyć na północ w kierunku Węgorzewa, ponieważ jest duże zainteresowanie bunkrami w Mamerkach i Kanałem Mazurskim. Jeśli płynę z załogą, która na Mazurach już była, wtedy zwykle wybieramy jezioro Śniardwy albo południową część jeziora Nidzkiego, które jest rezerwatem przyrody i jest tu zakaz pływania na silniku.

5. Czy próbował pan żeglować w innych rejonach/krajach? Jak wypadają Mazury w porównaniu z nimi?
Żeglowania w innych regionach jak dotąd nie próbowałem, a ani mnie nie pociągają takie miejsca jak na przykład Chorwacja, która jest w sezonie przeludniona, a Czesi mają tam nie najlepszą opinię. Z kolegą zastanawiamy się nad opcją żeglowania po jeziorze Ładoga w Rosji, ale jak na razie nie mamy tam żadnych kontaktów, które by nam umożliwiły te plany zrealizować.

6. Jak pan ocenia infrastrukturę turystyczną na Mazurach (noclegi, usługi, restauracje, atrakcje, itd.)?
Jeśli chodzi o ofertę w okolicy Mazur, myślę, że usługi restauracyjne są wystarczająco dobrze rozwinięte i odpowiadają zapotrzebowaniu. Znajdziecie tu zarówno dania serwowane na plastikowych talerzach w fast foodach, np. grilowane kurczaki (te najlepsze mają w Węgorzewie), jak również gastronomię na poziomie, jaki reklamują w czeskiej telewizji. Krótko mówiąc, każdy tu sobie znajdzie to swoje ulubione jedzenie albo restaurację. Podobna sytuacja jest według mnie w przypadku usług. Jedynie jeśli chodzi o atrakcje, które nie są bezpośrednio związane z wodą - tu sytuacja wygląda nieco gorzej, ale i to się powoli zmienia na lepsze.



7. Kim są pana klienci? Są to rodziny z dziećmi? Młodzi ludzie? Poszukiwacze przygód?
W związku z tym, że jestem na wodzie przez cały sezon, widzę, że każdy okres sezonu preferują inne grupy ludzi. Na wiosnę i na jesień bardziej wieje, także trzeba się nastawić na zimniejszą pogodę. Zazwyczaj w tym okresie jezdzi załoga, która chce przede wszystkim żeglować, a ciekawostki w okolicy mają dla nich drugorzędne znaczenie. Okres na krótko przed wysokim sezonem preferują ludzie, którzy lubią spokój i "wolną wodę", ponieważ w wakacje na Mazurach jest tłoczno. W wysokim sezonie najczęściej pływa załoga z dziećmi, a tam priorytetem jest zabawa, a nie pokonane kilometry.


8. Polscy turyści, miłośnicy jezior i morza czasami śpiewają szanty, tj. morskie pieśni pracy. Czy może pan zdradzić, co śpiewają na urlopie Czesi? Trampskie piosenki? Kabát czy może coś innego?
Każdy śpiewa to, co potrafi:-) W każdym razie gitarę na pokładzie miałem tylko dwa razy.


9. Czy przeżył pan na Mazurach jakąś przygodę, którą chciałby się z nami podzielić?
O przygodę nietrudno podczas rejsu; poruszamy się przecież na wodzie, a pogoda na Mazurach potrafi zaskoczyć. Staram się przewidywać, co się może stać i nie przekraczać granic umiejętności zarówno swoich jak i załogi. I mimo tego kilka razy zdarzyo nam się wylądować z łodzią w trzcinach. Musieliśmy wtedy podnieść kotwicę i wypchać łódkę powrotem na wodę.


10. A teraz pytanie dla członków fejsbukowej grupy “Kempování na divoko”: Jak to wygląda jesli chodzi o kempowanie na dziko na Mazurach? Czy jest to możliwe? Widział pan, aby ktoś tam spał w namiocie czy karawanie?
Nocowanie na dziko jest według mnie możliwe wszędzie, a sam z rodziną chętnie to praktykujemy. Owszem, trzeba się trochę dostosować do otoczenia. Jeśli rozłożycie namiot komuś prosto pod płotem, raczej nie będzie zachwycony. Ale jeśli zarzymacie się w nocy na łące, a rano wyruszacie dalej, to nie sądzę, aby był problem. Osobiście preferuję spać w hamaku, niż w namiocie. Z rodziną zawiesimy hamaki na 4 drzewa i zabezpieczymy je wszystkie płachtą od deszczu. Spanie jest gotowe w 15 minut.

Autor: Katarzyna Satława
Odpowiadał: Vladimír Velikovský
Korekta czeskiego tekstu: Sylvie Štefaneková

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.