sobota, 18 marca 2017

Czeskie Archiwum X

Ludzie tu mają różne hobby.
Jedni hodują konie, inni robią domowe piwo, jeszcze inni chodzą po jaskiniach, biegają czy coś kolekcjonują, ale grupa V.T.P.J. z Jihlavy zajmuje się czymś zupełnie niecodziennym, a nawet przerażającym.
Skrót V.T.P.J. oznacza Vyšetřovací Tým Paranormálních Jevů, czyli zespół badający zjawiska paranormalne.

Jest to grupa, założona w 2012 roku, która jeździ wszędzie tam, gdzie mogą pojawić się nadprzyrodzone zjawiska: stare cmentarze, ruiny zamków, opuszczony młyn lub szpital; klasztory i inne tajemnicze miejsca.

Próbują zarejestrować obecność ducha czy duchów za pomocą empiryki, ale także przy użyciu urządzeń, takich jak termometr elektroniczny czy K2 nagrywającego EVP (Electronic voice phenomenon). Podczas swoich badań nagrywają filmy oraz fotografują, więc każdy może zobaczyć efekt ich pracy np. na kanale YouTube.

Miejsca, w których prowadzili badania to m.in. znany Bohnicki Cmentarz, gdzie spoczywają samobójcy, mordercy, a także ludzie, którzy za życia cierpieli z powodu chorób psychicznych; cmentarz jeńców wojennych w Pacovie; zamek Houska; las Bor, w którym straszy i inne. Badania przeprowadzają w nocy, ponieważ wtedy nikt nie zakłóca ich przebiegu oraz jest o wiele ciszej aniżeli w ciągu dnia, więc jest większa szansa na zarejestrowanie głosu.

W tym roku zespół V.T.P.J. postanowił wysłać jeden ze swoich filmów na Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Jihlavie.
Życzymy powodzenia!

Poniżej znajdziecie kilka zdjęć zespołu V.T.P.J. podczas pracy.

Możecie w to wierzyć czy nie -ja wiem jedno - gdybym była z nimi np. na Bohnickim cmentarzu, to bym się chyba porobiła w spodnie ze strachu...

A tak poza tym, myślałam czy by zaprosić grupę do Warszawy, do Sejmu. Tam się paranormal activities dzieją każdy dzień ;P
3 komentarze:

 1. Děkuji moc Katarzyna Satława

  OdpowiedzUsuń
 2. velmi perspektivní a ochotná. díky Kata i její manželovi za výpomoc a převážně za objektivitu a ochotu spolupracovat na jednom projektu.Díky za tým VTPJ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nemate zač :) Byla to pro nas radost. Zdravim tym VTPJ a přeji Vam úspěch!

   Usuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.