sobota, 18 sierpnia 2018

Czescy turyści w Polsce. / Čeští turisté v Polsku.


Dolů je česká verze :)





To, że mnóstwo Polaków jeździ do Czech na urlop czy długi weekend, to nikogo nie dziwi. Ostatnio zauważyłam jednak nowy trend, a mianowicie to, że turyści z Czech coraz chętniej odwiedzają polskie plaże i duże miasta.

Na fejsbukowych grupach tj. np. POLSKO - krásné mista tipy na dovolenouJachting Mazury czy Kempování v Polsku nasi południowi sąsiedzi wymieniają się zdjęciami i poradami dotyczącymi atrakcji turystycznych, transportu, noclegów itp. Dla tych, którzy znają język czeski, takie strony to kopalnia wiedzy, nie tylko o polskim wybrzeżu, ale także o tym, jakie potrzeby i życzenia mają Czesi na urlopie w Polsce. Dzięki postom na czeskojęzycznych grupach można się dowiedzieć np. kiedy i gdzie są sinice, że jest problem ze zwrotem szklanych butelek i że jest coś takiego jak plaże dla psów (ponieważ sama nie mam psa, to nigdy się tym nie interesowałam).




Ciekawiło mnie, które miejsca wśród czeskich turystów należą do ulubionych, czy są zadowoleni z pobytu oraz jakie jest ich ogólne wrażenie po przyjeździe do PL. W tym celu przeprowadziłam  anonimową internetową ankietę, której wyniki przedstawione są poniżej.

Połowa ankietowanych to byli mężczyzni, a połowa to kobiety. Wiek respondentów wynosił od 30 do 68 lat. Na pytanie o miejsce zamieszkania 1/5 wskazała Pragę. Pozostali turyści byli z miast: Holice, Prerov, Ostrava, Boskovice, Opava, Brno, Teplice, Drasov, Jaromer, Rakovnik, a część nie napisała z jakiego miasta pochodzą.

Na pytanie, które miejsca w Polsce odwiedziliście, zdecydowana większość osób odpowiedziała, że Hel, Gdynia i Gdańsk. Połowa respondentów wymieniła także Łebę, Sopot, Krynicę Morską, Wrocław i Kraków. Troje turystów spośród wszystkich ankietowanych odwiedziło Warszawę. 

Pozostałe miejsca, które pojawiły się na liście to: Władysławowo, Gdynia, Poznań, Malbork, Świecie, Kudowa Zdrój, Grzybowo, Dziwnówek, Międzyzdroje, Niechorze, Pobierowo, Kołobrzeg, Rowy, Jastarnia, Krynica Morska, Świnoujście, Książ, Toruń, Tatry, Pieniny, Osówka, Wilczy szaniec, Augustów, Kanał Elbląski, Mazury, Bieszczady, Wieliczka, Gąski, Słupsk, Ustka, Czołpino, Darłowo, Szczecin, Łazy. 

Jakie wnioski nasuwają się z powyższej listy? Zdecydowanie dominuje polskie wybrzeże, ale turyści chętnie odwiedzają również nasze zabytkowe miasta, góry, zamki czy inne miejsca związane z historią.

Wśród odpowiedzi na pytanie, które miejsca chcielibyście jeszcze odwiedzić, numerem jeden był Hel. Pozostałe miejsca to: Sopot, Gdańsk, Łeba, Kraków, Wrocław, Wieliczka, całe wybrzeże krok po kroku, Toruń, Karpacz, Szczecin,  Mazury, miejsca atrakcyjne dla całej rodziny, miasta w głębi kraju, wschodnia Polska. Dwie osoby nie były pewne, co jeszcze chciałyby zobaczyć.

Jeśli chodzi o standard noclegów, prawie wszyscy ankietowani byli zadowoleni. Jedna osoba napisała, że spali we własnej przyczepie, a inna osoba, że kemping pozostawiał wiele do życzenia.

W przypadku standardu oferowanych usług, 80% było zadowolonych. Jedna osoba stwierdziła, że była bardzo zadowolona. Dwie osoby napisały, że ogólnie tak, ale na kempingu już nie, inna skarżyła się na kolejki do kasy w sklepach.

Na pytanie czy jest coś, czego Wam brakowało podczas pobytu w Polsce, 70% odpowiedziało, że niczego. Jedna odpowiedz brzmiała: "piwa", ktoś napisał, że byłoby lepiej, gdyby nad Bałtykiem było mniej ludzi (w 100% się zgadzam), któś żalił się, że nie ma informacji i przewodników w języku czeskim. Ktoś tajemniczo napisał, że "zawsze można coś ulepszyć".

Pytałam o to, czy turyści są w stanie bez problemu porozumieć się podczas urlopu w Polsce czy może natrafiają na barierę językową. Trochę ponad połowa odpowiedziała, że nie ma z tym  problemu. Inni twierdzili, że mieli trudności z komunikacją. Zacytuję Wam kilka odpowiedzi:

"Kto chce, ten się dogada. Głównie to nie być arogancki i nie mówić po czesku."
"Staramy się używać podstawowego polskiego. Jak Polacy widzą wysiłek z naszej strony, sami też się starają. Tylko jeden raz napotkaliśmy barierę językową, bo pani z obsługi nie chciała sie dogadać."
"My ich rozumiemy, ale oni nas nie (głównie młodzi)."
"Już całkiem nieźle mówimy po polsku."
"w restauracji zawsze jest niespodzianką to, co dostaniemy na talerzu"
"U starszej generacji 50+ to nie jest problem. Młodsze pokolenie ma tendencję mówić po angielsku, co jest śmieszne biorąc pod uwagę podobieństwo naszych języków. Ale ogólnie porozumienie się nie stanowiło problemu."

Pozwólcie, że wtrącę małą uwagę - część moich znajomych, którzy są Polakami, mieszkają i pracują przez kilka lat w korporacjach na terenie Czech, nadal posługuje się wyłącznie językiem angielskim i mówi po angielsku do swoich czeskich kolegów w pracy. Dlaczego tak jest? Nie wiem. 

Ale wróćmy do tematu - na pytanie czy poleciłbyś znajomym urlop w Polsce, 100% odpowiedziało, że tak, a niektórzy napisali, że "zdecydowanie tak."

Co do jakości wyżywienia - wszyscy poza jednym z odpowiadających byli zadowoleni. Jeden respondent napisał, że jedzenie w sklepach było okropne, a w restauracjach znośne, ale za to zachwalał lody, gofry i żurek. Ktoś napisał, że jedzenie bardzo mile go zaskoczyło i że jest nim zachwycony.

Ostatnie pytanie brzmiało: co was najbardziej zaskoczyło?
Tu przytoczę Wam niektóre wypowiedzi:

"to, że wszystko działało i wszędzie było czysto"
"chęć pomocy i świetne miejsca postojowe na autostradzie"
"pryjazny stosunek i chęć pomocy"
"piękne plaże"
"jak tam jest pięknie"
"jedzenie i chęć pomocy"
"dogadanie się, temperatura morza, ilość ludzi"
"ulice/autostrady OK"
"wszystko"
"piwo z sokiem"
"wszystko mi się podobało"
"mili ludzie" 
"piękna przyroda"
"mnóstwo rzeczy do zwiedzania"
"jakość, bezpieczeństwo, mili ludzie, czystość"
"fajne miejsca do odpoczynku przy autostradach, sygnalizacja świetlna na A1"

Dzięki ankiecie wiemy już, które miejsca są najchętniej odwiedzane, ale także, co zrobić, by czescy turyści byli jeszcze bardziej zadowoleni.  Ja bym zaczęła od napisów czy ulotek w języku czeskim. 

Korzystając z okazji, chciałabym podziękować wszystkim, którzy wzieli udział w ankiecie i życzę Wam, abyście zawsze wracali z urlopu w Polsce z miłymi wspomnieniami!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Toto je můj první příspěvek v češtině (pořad se ještě učím). Děkuji za pochopení ;)


To, že mnoho Poláků jezdí do České Republiky na dovolenou nebo na dlouhý víkend, není překvapující. Nedávno jsem však zaznamenala nový trend, že turisté z České Republiky jsou stále více ochotni navštěvovat polské pláže a velká města.

Na fejsbukovych skupinach tj. np. Polsko - Krasne mista Tipy na dovolenouJachting Mazury nebo Kempování v Polsku naši jižní sousedé sdílejí fotky a tipy na turisticky atraktivní místa, dopravu, ubytování, atd. Pro ty, kteří znají češtinu, tyto webové stránky jsou jak zlatý důl znalosti, nikoli jen o polském pobřeží, ale také o potřebách a přáních Čechů během dovoleny v Polsku. Díky postum na tyhletych skupinach lze zjistit například, kdy a kde jsou sinice, že  je problém s návratem skleněných lahví, a také, že je něco takoveho jako pláže pro psy (protože nemám psa,  nikdy jsem nemela o to zájem.)

Zajímalo mě, která místa mezi českými turisty patří mezi oblíbené, zda jsou spokojeni s pobytem a jaký je jejich celkový dojem při příjezdu do PL. Za tímto účelem jsem provedla anonymní online průzkum, jehož výsledky jsou uvedeny níže.

Polovina respondentů byla muži a polovina ženy. Věk respondentů se pohyboval od 30 do 68 let. 1/5 lidi byla z Prahy. Ostatní turisté byli z měst: Holice, Přerov, Ostrava, Boskovice, Opava, Brno, Teplice, Drásov, Jaroměř, Rakovník, některi nenapsali, z ktereho města pocházejí.

Na otázku, která místa v Polsku jste navštívili, drtivá většina lidí odpověděla, že Hel, Gdynia a Gdańsk. Polovina respondentů také zmínila o Łeba, Sopot, Krynica Morska, Wrocław a Kraków. Tři turisté ze všech respondentů navštívili Varšavu.

Další místa, které se objevily na seznamu jsou: Władysławowo, Gdynia, Poznaň, Malbork, Kudowa Zdrój, Grzybowo, Dziwnówek, Międzyzdroje, Niechorze, Pobierowo, Kołobrzeg, Rowy, Jastarnia, Świnoujście, Książ, Toruń, Tatry, Pieniny, Osówka, Vlčí doupě, Augustów, Kanał Elbląski, Mazury, Bieszczady, Wieliczka, Gąski, Slupsk, Ustka, Czołpino, Darłowo, Szczecin, Łazy.

Jaké závěry vycházejí z výše uvedeného seznamu? Pobřeží Polska rozhodně dominuje, ale turisté také rádi navštěvuji naše historická města, hory, hrady a další místa spojená s historií.

Mezi odpovědi na otázku, která místa byste chtěli navštívit, byl Hel číslo jedna. Další lokality byly: Sopot, Gdańsk, Łeba, Krakov, Wrocław, Wieliczka, postupně celé pobřeží, Toruň, Karpacz, Štětín, Masuria, města pro rodinné vyžití, města ve vnitrozemí, východní Polsko. Dva lidé si nebyli jisti, co by chtěli  ještě vidět.

Pokud jde o kvalitu ubytování, téměř všichni respondenti byli spokojeni. Jedna osoba napsala, že spali ve vlastním karavanu, a jina osoba, že kemp nesplnil jejich očekavani.

V případě kvality nabízených služeb 80% bylo spokojeno. Jedna osoba uvedla, že byla velmi spokojena. Dva lidé napsali, že obecně ano, ale v kempu ne, jina osoba si stěžovala na fronty na pokladně v obchodech.

Když jsem se zeptala, zda během pobytu v Polsku Vam něco chybělo, 70% odpovědělo na to, že nic. Jedna odpověď zněla: „pivo“, někdo napsal, že by bylo lepší, kdyby u Baltské moře bylo méně lidí (100% souhlasim, haha) někdo se stěžoval, že neexistuje žádná informace a audiopruvodce v češtině. Někdo záhadně napsal, že "Vždy se dá něco zlepšovat :)".

Zeptala jsem se, zda jsou turisté schopni komunikovat bez problémů během dovoleny v Polsku, nebo jestli někdo narazíl na jazykovou bariéru. Více než polovina odpověděla, že s tím není žádný problém. Jiní tvrdili, že občas měli komunikační potíže. Cituji vám některe odpovědí:

"Kdo chce tak se domluví, hlavně nebýt arogantní a nemluvit česky".
"Snažíme se základy mluvit polsky a o zbytek se postarají Poláci, protože vidí snahu. S bariérou jsme se setkali za celou dobu pouze jednou, ale to bylo z důvodu, že paní obsluhující neměla snahu vubec."
"My jim rozumíme, ale oni nám ne (hlavně mladí )"
"Už mluvíme obstojně polsky"
"v restauraci je to zvyčajne vždy prekvapenie, čo dostanem na tanieri"
"U starší generace cca 50+ nebyl problém. Mladší generace má tendenci mluvit jen anglicky, což je směšné k podobnosti našich jazyků. Ale v celku nebyl problém se domuvit."

Dovolte mi, abych přidala k tomu jednou věc - někteří z mých přátel, Poláci kteří žijí a pracují již několik let ve firmách v České Republice stále použiva jen anglicky a mluví anglicky se svými českými kolegy v práci. Proč je to tak? Nevím.

Ale zpět k tématu - na otázku, zda doporučili byste přátelům dovolenou v Polsku, 100% odpovědělo, že ano, a někteří napsaly, že „určitě ano.“

Pokud jde o kvalitu jidla, byl spokojen každý, kromě jednoho z respondentů. Jedna žena napsala, že  "Ne. Jídlo v obchech otřesné. Jídlo v restauracích obstojne. Milujeme zurek a gofry. Zmrzlinu pouze Naturalnu- tu mají výbornou"

Někdo jiny napsal, že jídlo je velice překvapilo a že byli nadšení.

Poslední otázka byla: co vás nejvíce překvapilo?
Zde vám skopiruji několik odpovědí:

"Všechno fungovalo a všude bylo čisto"
"Vstřícnost. A úžasné odpocivadla na dálnicích 😀"
"priateľský prístup, ochota pomôcť"
"Krásné pláže"
"Jak je tam krásně"
"Jídlo a vstřícnost."
"Domluva, teplota more, mnozstvi lidi"
"Silnice OK"
"Vše"
"Pivo se sirupem"
"Vse se mi libilo"
"Vstřícnost místních obyvatel"
"milí lidé"
"Krásná příroda"
"nic"
"kladně odpocivadlana dalnici,zaporně semafory na dalnici (A1"
"Hodně památek k vidění"
"Kvalita, bezpečnost, milý lidé, čistota"

Díky průzkumu již víme, která místa jsou nejvíce navštěvovaná, ale také co dělat, aby čeští turisté byli ještě spokojenějši. Začala bych s nápisy a letáky v češtině:)

Ráda bych využila této příležitosti a poděkovala všem, kteří se zúčastnili průzkumu, a přeji Vám, abyste se vždycky vrátili z Vaší dovolené s příjemnými vzpomínkami!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.