Autor: Jiří Komárek, Wikipedia. |
Biale Karpaty to zagłębie folkloru. Dba się tam o tradycję w sposób wielowymiarowy. Kuchnia, śpiew, taniec, strój regionalny, obrzędy, rzemiosło, dialekt - wszystkie te aspekty zajmują istotne miejsce w życiu lokalnej społeczności.
Przyjrzyjmy się miasteczku Starý Hrozenkov. Żyje tam 891 mieszkańców, a działa w nim aktywnie aż 6 zespołów ludowych: Mužský sbor z Vápenic, Čečera, Kopaničár, Kopaničárek, Gajdoši z Kopanic i Dechová hudba "Hrozenčané".
Zespoły te uświetniają przeróżne uroczystości, występują na festiwalach, a przede wszystkim starają się propagować folklor i ocalić od zapomnienia tradycyjne pieśni i muzykę Białych Karpat.
Chcielibyście posłuchać? Tu i tu znajdziecie przykładowe nagrania.
Pieśni są w miejscowym dialekcie, który, jak to na pograniczu, łączy w sobie elementy czeskiego i słowackiego języka. Jego głównym wyznacznikiem jest brak dźwięku "ř ".
Bardzo ciekawy jest strój ludowy z regionu Białych Karpat. Pierwsze, co rzuca się w oczy to piękne, misterne wzory na bluzce i marszczonym fartuszku w stroju kobiecym i ogromne parzenice na męskich portkach. Dominującym kolorem stroju jest... biały.
Zespół Čečera. Strona:http://www.cecera.cz/ |
Zespół Gajdoši z Kopanic. Strona: http://www.gajdosi.eu/ |
Aby móc poznać kulturę ludową Stareho Hrozenkova i okolic, dobrze jest zaplanować pobyt w miasteczku w czasie, kiedy odbywa się tam jedna z imprez cyklicznych. Do wyboru są Dożynki, Hody lub Kopaničárské slavnosti.
Dla kogo folklor odgrywa drugoplanową rolę, ten może zapoznać się z krajobrazami i przyrodą Białych Karpat. W 1996 roku Obszar Chronionego Krajobrazu Białe Karpaty został wpisany na listę rezerwatów biosfery UNESCO. Brak dużych ośrodkow przemysłowych przyczynił się do różnorodności flory i fauny, wzorowej czystości powietrza i okolicznych rzek.
Bogactwo i piękno tych gór uchwycił na swoim filmie Jakub Cíbik. Dokument przyrodniczy w języku słowackim dostępny jest za pośrednictwem serwisu Youtube.
Będąc na wschodzie Moraw, warto zwiedzić także Slovácké muzeum w mieście Uherské Hradište i Muzeum lidových pálenic (czyli po naszemu muzeum destylatów) w miasteczku Vlčnov, a po słowackiej stronie zamek w Trenczynie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.