czwartek, 19 czerwca 2014
Dziecko w Czechach
Trud wychowania dziecka jest zazwyczaj taki sam, niezależnie od kraju, w jakim się mieszka.
Ale państwo czeskie staje frontem do klienta jeśli chodzi o politykę prorodzinną.
Zaraz wyjaśnię dlaczego.
W Brnie kobieta, mająca pod opieką dziecko w wózku do lat 3 podróżuje za darmo tramwajem, autobusem i trolejbusem. Nie płaci ani za dziecko, ani za wózek ani za siebie.
Kobiecie, która nie pracuje a opiekuje się małym dzieckiem, państwo opłaca ubezpieczenie zdrowotne.
Płatny urlop macierzyński trwa aż do 4 lat. To kobieta decyduje, jak długo chce pozostać z dzieckiem, pod warunkiem, że dziecko nie przekroczyło 4 roku życia. Jeśli w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego urodzi się kolejne dziecko, wtedy zasiłek na starsze dziecko się kończy, a młodsze dostaje je od nowa. Zasiłek wynosi max. 200 000 Koron, tj. ponad 30 tys. złotych i można go sobie podzielić na raty wedle woli. Czyli jeśli chcemy zostać na macierzyńskim np. 24 miesiące, to dzielimy te 200 tys.Koron przez 24.
Kobieta nie musiała wcześniej pracować, by ubiegać się o urlop macierzyński. Wystarczy, że ojciec dziecka jest zatrudniony, a rodzinie należą się zapomogi od państwa.
Czy można się ubiegać o zasiłek macierzyński, jeśli dziecko urodziło się w Polsce? Jak najbardziej tak. Jednak jedno z rodziców musi przepracować w Czechach legalnie 12 miesięcy. Wtedy rodzina ma prawo do pomocy socjalnej.
Trzeba wtedy iść do Urzędu Pracy i zanieść wymagane dokumenty. Do UP pracy wystarczy napisać maila a dostaniecie informacje, jakie dokumenty w waszym przypadku są wymagane. Nie można pobierać zasiłku macierzyńskiego w 2 krajach jednocześnie! Jeśli kobieta jest na macierzyńskim w PL, musi doczekać jego końca, by następnie ubiegać się o czeski macierzyński.
W Czechach funkcjonuje tzw. Rodinny pas, czyli karta, która uprawnia do zniżek w różnych obiektach. Kartę można sobie wyrobić bezpłatnie. Wystarczy jedno dziecko, karta nie jest adresowana wyłącznie do rodzin wielodzietnych.
Place zabaw są dla dzieci, a nie dla meneli i skrytopijczej młodzieży. Byłam świadkiem jak policja wygoniła gościa, który kimał na ławce na terenie placu zabaw.
Podejście społeczeństwa do dzieci czy kobiety z dzieckiem jest inne. Zauważam więcej wyrozumiałości, tolerancji i chęci pomocy w tej kwestii.
Kiedyś w Brnie przechodziłam obok obiektu, który wydawał mi się na pierwszy rzut oka pensjonatem: ładny budynek, a przed nim ogród o ogromnej powierzchni, na terenie którego znajduje się otwarty basen, stół do pingponga, plac zabaw, miejsce na ognisko, altana, klomb z kwiatami. Przed budynkiem jest pomnik małego chłopca tulącego misia. Okazało się, że to dom dziecka. Jedyną placówkę opiekuńczą, jaką widziałam do tej pory była ta w Zabrzu-Helence. Z wyglądu przypomina zakład karny :(
Raj na ziemi? Nie do końca. Kiedyś chcąc pozbyć się kilku ubranek dziecięcych zaczęłam przeglądać portal Bazos.cz Znalazłam ogłoszenie kobiety, która prosi o ubranka dla noworodka. Podjechałam pod podany adres. Był to azyl dla matek z dziećmi. Spotkałam się z autorką ogłoszenia; kobieta w 9 miesiącu ciąży z licznymi śladami pobicia. W azylu schroniła się przed ojcem dziecka. Podsumowując - mimo opiekuńczego państwa, nie każdemu jest dane beztrosko cieszyć się macierzyństwem.
Koniec mądralowania. Idę spać.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Ja również mieszkam w Czechach i mam tutaj dziecko. W dodatku niepełnosprawne. I fakt, zgadzam się ze wszystkim co napisałaś. Nie potrafię sobie nawet wyobrazić jak wyglądałoby nasze życie w PL.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.;)
Ten komentarz został usunięty przez autora.
UsuńOj tak, coś w tym jest. Ja nigdy w PL nie odważyłabym się nakarmić dziecka piersią w miejscu publicznym. Stare baby zabiły by mnie wzrokiem...
OdpowiedzUsuńPozdrowienia i całuski dla córeczki!
W sensie bez stałego pobytu? - tak. Trzeba jednak podać jakiś adres zamieszkania w Czechach i np. pokazać umowę o wynajem mieszkania
OdpowiedzUsuńWitam! Mam pytanie..Mąż pracuje w czechach na umowie o pracę. Ja w polsce jestem za zasiłku dla bezrobotnych, mam dziecko 1,5 roczne i za chwilkę będzie z nami kolejny maluszek. O co możemy się ubiegać jeśli chodzi o prawo czeskie? mężowi należy się np urlop wychowawczy,ojcowski?
OdpowiedzUsuńWitam:) Najlepiej niech mąż spyta pracodawcy lub zadzwoni do najbliższego Urzędu Pracy. Ja musiałam udowadniać, że dziecko mieszka w Czechach, że tu jest np. pod opieką lekarza, że ma w książeczce zdrowia czeskie pieczątki i tym podobne (bo urodziło się w PL). Może się zdarzyć, że męzowi nie będzie się opłacało iść na urlop wychowawczy, bo zasiłek będzie niższy niż np. wypłata - to zależy od składek i innych czynników. Niech się dowie w UP, to nic nie kosztuje, a może się okazać, że przysługuje Wam jakaś pomoc finansowa. Powodzenia i gratulacje:)
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńwitaj! na początku chciałam pochwalić Cie za wpis, wyliczyłaś wiele zalet, i ja mam podobne obserwacje dt. czeskich sąsiadów, czyta się z wielką przyjemnością! chciałam zapytać czy orientujesz się jak wygląda sprawa z założeniem własnej działalności a macierzyńskim, od lat z partnerem jesteśmy zakochani w tym kraju, planujemy tam zamieszkać i otworzyć własną działalność, jeśli hipotetycznie;) okazałoby się, że jestem teraz w ciąży przy czym firmy jeszcze nie założyłam, ba nadal jesteśmy bo pl stronie mocy, ale jesteśmy gotowi zaryzykować wszystko, by spełnić nasze marzenie, czyli zorganizować przeprowadzkę i założyć działalność, czy wiesz jakie są dla nas możliwości?? gdzie szukać takich informacji?? ile czasu musi funkcjonować firma aby mieć prawo do świadczeń?? z góry dziękuję za odp i pozdrawiam
OdpowiedzUsuńWitam, ogólnie zasada jest taka, że osoba (ojciec lub matka dziecka) płacąca nieprzerwanie przez 12 miesięcy składki, ma prawo do świadczeń. Po 12 miesiącach powinien Wam przysługiwać rodičovský příspěvek. Ale najlepiej zapytać w swoim lokalnym, czeskim Urzędzie Pracy, gdyż każda sytuacja jest inna i rozpatrywana indywidualnie. W tym tygodniu postaram się zamieścić wpis nt. przeprowadzki do Czech, tj. gdzie szukać mieszkania, na co uważać itp. Ten link też może troszkę pomóc: http://siedzewczechach.blogspot.com/2016/06/dziaalnosc-gospodarcza-w-czechach.html Pozdrawiam i życzę powodzenia!
UsuńDzień dobry, zależy na jaki szpital i na jaki personel się trafi. Z mojego doświadczenia mogę tyle powiedzieć, że rodziłam i w PL i w CZ i gdybym miała jeszcze kiedyś wybierać, to wolę poród w CZ. Więcej tutaj:http://siedzewczechach.blogspot.cz/2017/09/porod-w-czechach.html
OdpowiedzUsuńRodziłam w Czechach, w Ostrawie. W Polsce jeszcze nie, więc nie mam porównania. Wszystko przebiegało w należytym porządku, ogromna pomoc pielęgniarek przy opiece nad dzieckiem, a także pomoc przy karmieniu.
OdpowiedzUsuńInne zapytanie, mam polskiego pracodawcę, rodziłam w Czechach właśnie, obecnie jestem na polskim macierzyńskim, potem przejdę na polski rodzicielski. Czy mogę po zakończeniu tych urlopów zgłosić się w Czechach po rodičovsky příspěvek? A może mogę ten příspěvek dostać i wcześniej, zanim się skończy rodzicielski w Czechach ?
OdpowiedzUsuńMieszkam w Czechach, mąż Czech, tu pracuje i płaci składki. Synek ma czeski akt urodzenia i czeska książeczkę zdrowia, szczepienia.
Dzień dobry, z tego co mi wiadomo i z mojego doświadczenia, można ubiegać się o rodičovsky příspěvek, jeśli dziecko przebywa w Czechach, nie ma wiecej jak 4 lata i rodzice nie pobierają na nie pieniędzy w innym kraju. Ale proszę zapytać w swoim Urzędzie Pracy. Każda sytuacja może być rozpatrzona inaczej lub moga się zmienic zasady/przepisy. Nie chcę być jakaś wyrocznią ;) Powodzenia!
UsuńDziewczyny ile musze przepracowac zebym mogla zajsc spokojnie w ciaze ? Musze miec te 9 miesiecy odprowadzane skladki ?czy moge przepracowac miesiac dwa i isc na l4 w razie czego ? Bo skladki i tak mi odprowadza ?
OdpowiedzUsuńZ tego, co wiem, przez 12 miesięcy trzeba odprowadzać składki, by móc pobierać zasiłek na dziecko (tj. materska czy rodicovska dovolena)
UsuńCześć, razem z mężem mieszkamy w Polsce, ja jednak od 2 lat pracuje w Czechach, za 2 miesiące mam dostać umowę na stałe już na czas nieokreślony. Stąd moje pytanie, czy pomimo że mieszkamy w Polsce należy mi się Czeski macierzyński i tamtejszy urlop wychowawczy?
OdpowiedzUsuńNależy ci się czeski rodicovsky prispevek (czy jakakolwiek inna pomoc finansowa) jeśli przez 12 miesięcy płaciłaś składki na ubezpieczenie w CZ.
UsuńWitaj :) a jak wyglądają zabiegi medyczne u noworodka w Czechach. Podaje się zaraz po urodzeniu wit. K i wykonuje zabieg Credego ?
OdpowiedzUsuńWitaminę K się podaje, zabieg Credego chyba nie, bo w książeczce zdrowia nie jest nawet wydrukowany. Różnica jest też taka, że nie szczepi się na gruzlicę.
UsuńWitaj! Mieszkam w Polsce, ale od 10 miesięcy pracuję w Czechach,w przyszłym roku planujemy z mężem dziecko. W mojej pracy kobiety w ciąży musza iść na na l4. Zastanawia mnie czy jeśli skończy mi się umowa w trakcie ciąży to czy będzie należała mi się tzw. materska dovolena, a później rodicovska dovolena. Na umowę na czas nie określony raczej nie mam co liczyć.
OdpowiedzUsuńJak już wcześniej pisałam, należy ci się czeski rodicovsky prispevek (czy jakakolwiek inna pomoc finansowa) jeśli przez 12 miesięcy płaciłaś składki na ubezpieczenie w CZ (lub jesli ojciec dziecka pracował w CZ i płacił). Dla pewności skontaktuj się z lokalnym urządem pracy (Urad prace). Tam powiedzą konkretnie, o co możesz sie ubiegać.
UsuńDziękuję, tak zrobię. Pozdrawiam😊
UsuńA ja mam pytanie czy jeśli przyznano nam rodicovski prispevek ponieważ mąż pracuje w Czechach ja jestem osobą bezrobotną w Polsce czy mogę się podjąć pracy oczywiście w Polsce czy zabiorą nam ten dodatek jeśli pójde do pracy
OdpowiedzUsuńRod. prispevek może być odebrany jeśli urząd w CZ dowie się, że osoba, która go pobiera, nie zajmuje się dzieckiem przez więszkość dnia (tj. pracuje, a dziecko jest w żłobku czy przedszkolu). Tzn. teoretycznie można pracować, ale dziecko nie może być np. więcej niż 46 godzin MIESIĘCZNIE w przedszkolu czy żłobku. Więcej info tu:https://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky_prisp
UsuńWitam , mám pytanie? Moj maž pracuje w czechach od 4 mc , Teraz przeprowadzilismy síe do Czech , moja Corka má 20 mc , czy mozěy ubiegac sie z urzedu o wychowawcze na dzievko ? Czy jest raka mozliwosc jak nie má przepracowane 12 mc?
OdpowiedzUsuńNie wiem czy dobře zrobilam wyrejestrowalam sie z urzedu pravý w Pl
OdpowiedzUsuńNajlepiej zapytaj w czeskim Urzędzie Pracy. Ja znam wersję, że 12 miesięcy składek powinno być.
UsuńPobieralam zasilek maciezynski z czech ,umowa wygasla podczas ciazy ale zasilek mi sie nalezal ,teraz sie zarejestroawlam jako osoba bezrobotna z prawem do zasilku ,o co moge sie starac w Polsce na dziecko?
UsuńPobieralam zasilek maciezynski z czech czy moge sie teraz starac o jakis dodatek w polsce ,Jestem zarejestrowana jako osoba bezrobotna.umowa czeska wygasla podczas ciazy ale zasilek maciezynski mi sie nalezal ,o co moge sie starac teraz w polsce?
OdpowiedzUsuńNiestety nie znam się kompletnie na zasiłkach w Polsce.
Usuń