wtorek, 11 lipca 2017

Śnieżka

Karkonosze (czeskie Krkonoše) to najwyższe pasmo Sudetów i zarazem najwyższe czeskie góry.
Śnieżka ma wysokość 1603m n.p.m. i jej szczytem biegnie granica polsko-czeska. Na szczyt prowadzi kilka tras, jednak my wybraliśmy tę, która wiedzie przez dolinę Obří důl, ponieważ jest ona opisywana jako ta najbardziej malownicza.

Poniżej znajdziecie informacje posegregowane w stylu "dla każdego coś miłego".

Dla trekingowców 
Przejście z miejscowości Pec pod Sněžkou na szczyt przez Obří důl zajęło nam 2 godziny. Przewodnik sugerował, że przejście trwa około 3 godzin. My wnosiliśmy plecak i 8-kilowego dzidziusia. Ciekawa jestem, co musi wnosić ten, który idzie 3 godziny.

Dla wygodnych
Z Pecu pod Sněžkou można wjechać na szczyt kolejką linową, co jest opcją dla tych, którzy nie lubią lub nie mogą chodzić po górach.

Dla narciarzy
Ze szczytu Śnieżki nie jest poprowadzona żadna trasa narciarska. Wyciągi i trasy są natomiast w Pecu, Karpaczu i sąsiednich miejscowościach.

Dla piwoszy
W niedalekim Trutnovie znajduje się browar, który produkuje piwo Krakonoš. Jest nie tylko sposobem na orzeźwienie i nabranie sił, ale też świetną i niedrogą pamiątką z wycieczki w góry.

Dla dzieci
W centrum Pecu jest tor saneczkowy (cz. bobova draha), park linowy, przy dolnej stacji kolejki jest plac zabaw, przy drodze na Obří důl jest interaktywna ścieżka edukacyjna, a w samej dolinie pasące się za ogrodzeniem owce i alpaki.

Dla psów
W Karkonoskim Parku Narodowym nie wolno psom biegać luzem. Co to oznacza w praktyce? Po polskiej stronie pies musi być na smyczy, po czeskiej może być na smyczy ;) Wszyscy, których mijaliśmy, mieli psa luzem, ale "w zasięgu ręki". Jest tylko jedno miejsce w dolinie, gdzie lepiej uwiązać psa, ponieważ pasą się tam owce (o czym informuje tabliczka z rysunkiem owcy). 
Więcej info o psach w parku i nie tylko tutaj.

Dla skner
Po czeskiej stronie nie płaci się za wstęp do parku narodowego.

Dla głodnych
Na trasie znajdziecie 3 pensjonaty z restauracją, a pod szczytem (po polskiej stronie) schronisko Dom Śląski, gdzie można zjeść i przenocować.

Dla lubiących legendy
Postacią ściśle związaną z Karkonoszami jest Liczyrzepa, duch gór (po czesku Krakonoš, po niemiecku Rübezahl). Według podań chroni on Karkonosze przed pazernymi poszukiwaczami skarbów, kłusownikami i innymi szkodnikami. Jest przedstawiany jako dziad z długa brodą, przechadzający się po lasach.
Książka Krkonošské pohádky autorstwa Marii Kubatovej jest pełna historii z Liczyrzepą w roli głównej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.