Każdy chciałby się nauczyć języka obcego za darmo i najlepiej bez żadnego wysiłku.
O ile to drugie jest niemal niewykonalne, to pierwsze jest całkiem możliwe, wymaga jedynie systematyczności i konsekwentnego dążenia do celu.
Jak nauczyć się języka czeskiego za darmo?
Oto kilka wypróbowanych przeze mnie sposobów:
1.Ulotki sklepowe są doskonałym słownikiem obrazkowym. I nie musicie wcale mieszkać w Czechach, by mieć do nich dostęp.
Oto kilka linków:
Elektronika: http://letaky.najdislevu.cz/electroworld/
Artykuły spożywcze: http://letaky.najdislevu.cz/penny/
Bauhaus: http://letaky.najdislevu.cz/bauhaus/
2. Słuchanie piosenek - tu pomoże Wam serwis YouTube. Na początek możecie przetestować takich wykonawców jak: Chinaski, Kryštof, Jelen, Kabat, Karel Gott, Ewa Farna, Lucie Bílá, a w miarę upływu czasu znajdziecie swoich ulubionych.
3. Słuchanie radia - http://www.play.cz/radio/ ← pod tym linkiem znajdziecie najpopularniejsze czeskie stacje.
4. Oglądanie wiadomości. Np. tu http://www.ceskatelevize.cz/ct24#live Ci, co mają telewizor (ja nie mam), mogą po prostu włączyć go w wieczornych godzinach i wybrać kanał Česká televize albo TV Nova.
http://www.idnes.cz/ , http://www.svetzeny.cz/ , http://www.chatar-chalupar.cz/ , http://www.behej.com/casopis
6. Bazos.cz czyli Bazoš to najpopularniejszy w Czechach serwis ogłoszeń prywatnych i komercyjnych. Świetna baza do nauki nowych słówek. Ludzie tam sprzedają meble, suszone grzyby, bilety na koncerty, broń, króliki, antyki, traktory itd. Coś jak nasze Allegro, tylko bez opcji “Kup Teraz” ;)
7. Oglądanie filmów i seriali. To już dość indywidualna sprawa. Ja z mojej strony mogę polecić seriale Hříšní lidé města pražského (muzyczka na wstępie będzie Was prześladować po nocach ;), Chalupáři, Vinaři, a z filmów, to np. Dobrý voják švejk, Jedna ruka netleská, Vratné lahve, Divoké včely, Ve stínu, 7 dní hříchů, Vrchní, prchni.
8. Słowniki online.
9. Łyk gramatyki. Gdy zaczyna Was drażnić fakt, że ciągle używacie końcówek nie tak, jak trzeba, pod tym linkiem znajdziecie ratunek : http://mluvtecesky.net/pl/grammar/verbs
11. Podsłuchiwanie ludzi. Możecie to nazwać zboczeniem, ale to jest moja ulubiona metoda i chyba jedna z najbardziej skutecznych. Uwielbiam podsłuchiwać ludzi w gospodzie, autobusie, na ulicy, w kawiarni dziecięcej, w pociągu, w saunie, wszędzie. Najwspanialsze jest to, że podsłuchiwani nie zdają sobie często sprawy, że są podsłuchiwani oraz NIGDY nie podejrzewają, że może podsłuchiwać ich cudzoziemka.
Jeśli się mieszka w Czechach, nauka przychodzi o wiele szybciej, ponieważ człowiek jest bombardowany językiem czeskim. Słyszysz ludzi, reklamy, radio w supermarkecie, czytasz napisy, nowe słowa wchodzą do głowy mimochodem, nawet nie wiesz kiedy i jak.
Mieszkając poza Czechami, trwa to dłużej, ale da się.
Znam przypadki, gdzie to ktoś nauczył się podstaw czeskiego w Irlandii czy Australii, bo wynajmował mieszkanie z Czechami (i znam też Czechów, którzy w ten sposób nauczyli się podstaw polskiego ;)
Aby nauka przyniosła szybkie rezultaty, spróbujcie połączyć wszystkie te metody.
Powodzenia!
– Nelson Mandela
ja oglądam z moim chłopakiem Czechem takie programy jak "Ano sefe" i "Prostreno", bo lubimy gotować i jeść :) Na stream.cz są programy z titulkami! Tam polecam Jidlo s.r.o czyli o produkcji różnego rodzaju produktów spożywczych ;)
OdpowiedzUsuńDziękuję za porady!
OdpowiedzUsuńJeszcze przy okazji przypomniało mi się, że są przecież czescy Vlogerzy na YouTube ;)