środa, 25 maja 2016

Jak się nauczyć czeskiego za darmo?Każdy chciałby się nauczyć języka obcego za darmo i najlepiej bez żadnego wysiłku.
O ile to drugie jest niemal niewykonalne, to pierwsze jest całkiem możliwe, wymaga jedynie systematyczności i konsekwentnego dążenia do celu.

Jak nauczyć się języka czeskiego za darmo?
Oto kilka wypróbowanych przeze mnie sposobów:

1.Ulotki sklepowe są doskonałym słownikiem obrazkowym. I nie musicie wcale mieszkać w Czechach, by mieć do nich dostęp.
Oto kilka linków:
Artykuły spożywcze: http://letaky.najdislevu.cz/penny/

2. Słuchanie piosenek - tu pomoże Wam serwis YouTube. Na początek możecie przetestować takich wykonawców jak: Chinaski, Kryštof, Jelen, Kabat, Karel Gott, Ewa Farna, Lucie Bílá, a  w miarę upływu czasu znajdziecie swoich ulubionych.

3. Słuchanie radia - http://www.play.cz/radio/  ← pod tym linkiem znajdziecie najpopularniejsze czeskie stacje.

4. Oglądanie wiadomości. Np. tu http://www.ceskatelevize.cz/ct24#live Ci, co mają telewizor (ja nie mam), mogą po prostu włączyć go w wieczornych godzinach i wybrać kanał Česká televize albo TV Nova.

5. Czytanie gazet, serwisów informacyjnych. Np. coś z tego: http://brnensky.denik.cz/

6. Bazos.cz czyli Bazoš to najpopularniejszy w Czechach serwis ogłoszeń prywatnych i komercyjnych. Świetna baza do nauki nowych słówek. Ludzie tam sprzedają meble, suszone grzyby, bilety na koncerty, broń, króliki, antyki, traktory itd. Coś jak nasze Allegro, tylko bez opcji “Kup Teraz” ;)

7. Oglądanie filmów i seriali. To już dość indywidualna sprawa. Ja z mojej strony mogę polecić seriale Hříšní lidé města pražského (muzyczka na wstępie będzie Was prześladować po nocach ;), Chalupáři, Vinaři, a z filmów, to np. Dobrý voják švejk, Jedna ruka netleská, Vratné lahve,  Divoké včely, Ve stínu, 7 dní hříchů, Vrchní, prchni.   

8. Słowniki online.

9. Łyk gramatyki. Gdy zaczyna Was drażnić fakt, że ciągle używacie końcówek nie tak, jak trzeba, pod tym linkiem znajdziecie ratunek : http://mluvtecesky.net/pl/grammar/verbs

 10. Czytanie bloga http://czeszkawpolsce.pl Jest w obydwu językach! :)

11. Podsłuchiwanie ludzi. Możecie to nazwać zboczeniem, ale to jest moja ulubiona metoda i chyba jedna z najbardziej skutecznych. Uwielbiam podsłuchiwać ludzi w gospodzie, autobusie, na ulicy, w kawiarni dziecięcej, w pociągu, w saunie, wszędzie. Najwspanialsze jest to, że podsłuchiwani nie zdają sobie często sprawy, że są podsłuchiwani oraz NIGDY nie podejrzewają, że może podsłuchiwać ich cudzoziemka.

Oczywiście, na początku tj. zaraz po przeprowadzce do Czech to, co słyszałam, zlewało się w jeden bełkot. Nie rozumiałam nawet, na jaki temat ludzie rozmawiają. Było to frustrujące. Po kilku miesiącach zaczęłam rozszyfrowywać pojedyczne słowa i byłam w stanie odgadnąć temat rozmowy. Obecnie (po upływie czterech lat) rozumiem niemal wszystko, co czytam i słyszę. 


Jeśli się mieszka w Czechach, nauka przychodzi o wiele szybciej, ponieważ człowiek jest bombardowany językiem czeskim. Słyszysz ludzi, reklamy, radio w supermarkecie, czytasz napisy, nowe słowa wchodzą do głowy mimochodem, nawet nie wiesz kiedy i jak.
Mieszkając poza Czechami, trwa to dłużej, ale da się.
Znam przypadki, gdzie to ktoś nauczył się podstaw czeskiego w Irlandii czy Australii, bo wynajmował mieszkanie z Czechami (i znam też Czechów, którzy w ten sposób nauczyli się podstaw polskiego ;)

Aby nauka przyniosła szybkie rezultaty, spróbujcie połączyć wszystkie te metody.
Powodzenia!


„Mówiąc do człowieka w języku, który rozumie, trafiasz do jego głowy. Mówiąc w jego własnym języku, trafiasz do jego serca”
Nelson Mandela

2 komentarze:

  1. ja oglądam z moim chłopakiem Czechem takie programy jak "Ano sefe" i "Prostreno", bo lubimy gotować i jeść :) Na stream.cz są programy z titulkami! Tam polecam Jidlo s.r.o czyli o produkcji różnego rodzaju produktów spożywczych ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za porady!
    Jeszcze przy okazji przypomniało mi się, że są przecież czescy Vlogerzy na YouTube ;)

    OdpowiedzUsuń