wtorek, 5 czerwca 2018

Czesi i Spartathlon

Słyszeliście o biegu Spartathlon?
To ultramaraton o dystansie 246 kilometrów (z Aten do Sparty), odbywający się  w Grecji corocznie począwszy od roku 1983. Rekord czasowy należy do Greka Janisa Kurosa, który ukończył bieg w 20 godzin i 25 minut.

Grecki ultramaraton, jak zresztą wiele innych rzeczy w Grecji, ma swoje korzenie w czasach antycznych. Upamiętnia on bieg posłańca Fidipiddesa, który przebiegł z Aten do Sparty, by poprosić Spartan o pomoc w bitwie pod Maratonem.

Po raz pierwszy o Spartathlonie przeczytałam w biografii ultramaratończyka Scotta Jurka, a potem przypomniał mi o tym niezwykle ciężkim biegu mój sąsiad, który zakwalifikował się do Spartathlonu i pobiegnie w czeskim teamie w przyszłym roku.

Pierwszym Czechem, który ukończył Spartathlon był Zdeněk Kopecký w 1993 roku.





Do tej pory bieg ukończyło 15 Czechów: Radek Brunner, Daniel Orálek, Ivan šarlinger, Ondřej Velička, Petr Válek, Jan Ondruš, Miloš Skorpil, Martin Hokeš, Ivo Drahorád, Pavel Marek, Vlastimil Dvořáček, Zdeněk Kopecký, Jindřich Laky, Martin Huncovský i Martina Juda.


Elita krajowych ultramaratończyków - zdjęcie ze strony spartathlon.cz

Na stronie Czech Spartathlon Team dowiecie się, kto startował w którym roku i w jakim czasie ukończył bieg. Są tam też linki do blogów sportowców, gdzie piszą m.in. jak się przygotowywali do biegu lub jak podczas samego Spartathlonu walczyli sami ze sobą. Można się z nich dowiedzieć wielu ciekawych historii, np. jeden z zawodników jakiś czas temu zaczął biegać (wcześniej nienawidził biegania), bo miał nadwagę i koledzy się z niego śmiali, że powinien kupić sobie stanik.
Albo że jeden z biegaczy miał podczas Spartathlonu halucynacje - widział jak znaki drogowe mówią do niego.


Jeśli mówimy o czeskiej reprezentacji, to nie mogło zabraknąć najważniejszego elementu - piwa. We współpracy z browarem Svijany powstało pamiątkowe Spartathlonowe piwo. Można je kupić w 2-litrowych puszkach na stronie Czech Spartathlon Team. Kupując je wspieracie czeską drużynę.




Poniżej znajdziecie film - tribute dla Radka Brunnera z zawodów z 2015 roku.



A tu macie oficjalny trailer biegu z 2017.



Jeśli oglądając te filmy macie łzy wzruszenia w oczach, to coś oznacza. Może warto zacząć? :)
Autorzy strony spartathlon.cz zgodnie twierdzą, że ukończenie tego biegu nie jest niczym nadludzkim!

A tak z ciekawostek, w zeszłym roku (2017) wśród kobiet wygrała Polka, Patrycja Bereznowska, z czasem 24 godziny, 48 minut i 18 sekund, który jest jak dotąd najlepszym czasem damskiego Spartathlonu. W 2016 roku Spartathlon wygrał Andrzej Radzikowski.

Można dojść do wniosku, że grilowanie już przestało być najpopularniejszym sportem w Polsce.

Dla zainteresowanych:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Spartathlon
http://www.spartathlon.gr/en

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz