środa, 11 stycznia 2017

Asystentka seksualna


W Czechach od 2015 pracuje 5 certyfikowanych asystentek seksualnych. Są to kobiety, które dobrowolnie zgłosiły się do tejże pracy i były przeszkolone w zakresie seksualności osób niepełnosprawnych.
Skąd wziął się ten pomysł?
To proste. Osoby poruszające się na wózku lub którym życie utrudnia inny rodzaj niepełnosprawności, czasami nie mają łatwo w zaspokojeniu swoich potrzeb seksualnych.
Pan Tomáš Pik, propagator asystencji seksualnej, opowiada, z jakimi sytuacjami się spotykał, kiedy druga strona dowiadywała się, że on jest przykuty do wózka:
"Kiedy kobiecie pracującej w branży erotycznej powiem, że jestem na wózku, to mi odmówi. Dzieje się tak, ponieważ nie mają doświadczenia z osobą niepełnosprawną. Może po prostu boją się i dlatego tego nie robią. Jak potem ma się czuć niepełnosprawny człowiek, wiedząc, że ta osoba i tak to robi za pieniądze..."

Za usługi asystentek klient zapłaci maksymalnie 1200 koron za godzinę. W kodeksie etycznym, który musiała podpisać każda z pań, ta właśnie cena została wymieniona jako górna granica.

Pomoc, jakiej udziela asystentka może być pasywna lub aktywna. Pasywna oznacza fachowe doradztwo odnośnie np. antykoncepcji, współżycia, masturbacji zarówno dla pojedynczego klienta jak również dla niepełnosprawnych par czy ich bliskich, a aktywna oznacza dotyk, masaż czy stosunek - to już ustalają oboje między sobą- asystentka z klientem.

Jak na razie, w Czechach pracują w tej branży jedynie kobiety, ale nie wykluczone, że za jakiś czas pojawią się także mężczyźni.

Reżyserka Dagmar Smržová nakręciła film dokumentalny o zjawisku asystencji seksualnej. Dokument Miluj mě, jestli to dokážeš otrzymał na festiwalu filmowym w Jihlavie nagrodę publiczności.

Oprócz Czech, z pomocy asystentki seksualnej można skorzystać jeszcze w Holandii, Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Belgii, Danii i Francji.
Jak myślicie? Czy ta usługa ma szanse na pojawienie się w Polsce?
 Prędzej Kacz***ński nada kotu imię Behemoth ;)

Źródła: http://www.sexualniasistence.cz/seznam-vyskolenych-sexualnich-asistentek/
http://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/vztahy/sexualni-asistentka-postizenych-v-kazde-z-nas-je-kus-prostitutky_363224.html
http://zpravy.idnes.cz/sexualni-asistence-0o3-/domaci.aspx?c=A151102_141206_domaci_zt
http://kultura.zpravy.idnes.cz/1-dojmy-dokument-o-sexualni-asistenci-dwz-/filmvideo.aspx?c=A161031_103148_filmvideo_spm 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz