czwartek, 30 czerwca 2016

Działalność gospodarcza w Czechach


Jakie aspekty przemawiają za otworzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej w Czechach?

-pełna elektroniczna komunikacja z urzędami administracji publicznej i samorządowej,
-ograniczone uprawnienia urzędów skarbowych (kontrole zasadniczo mogą być tylko celowe lub przy uzasadnionym podejrzeniu oszustwa),
-relatywnie niskie koszty składek na ubezpieczenie socjalne (od 1973 koron miesięcznie w 2016 roku. Potem składka może wzrosnąć, jeśli zaczniemy dużo zarabiać).
-łatwość zarejestrowania i prowadzenie działalności gospodarczej (szczególnie w przypadku nie -Vatowców jest to proste jak drut.)
-wymagane jest opłacenie sobie ubezpieczenia zdrowotnego (za wyjątkiem matek opiekujących się małym dzieckiem! Za nie ubezpieczenie zdrowotne płaci państwo, dlatego najbardziej opłaca się zostać przedsiębiorcą na urlopie macierzyńskim/wychowawczym.)

Jak założyć działalność gospodarczą w Czechach tzw. OSVČ?
Najpierw musimy znaleźć najbliższy Živnostenský úřad. Potem udać się do niego z wypełnionym formularzem "Jednotný registrační formulář - Fyzická osoba".

Musimy się zdecydować, jakiego rodzaju działalnością chcemy się zająć. Pomoże nam w tym ta oto lista. Można zarejestrować 2 czynności z listy (np. jak chcesz uczyć języków, to wybierasz sobie nr.72. czyli Mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnosti i można też dodać usługi tłumaczeniowe nr. 69. Překladatelská a tlumočnická činnost.
Cena rejestracji działaności wynosi 1000 koron.

Trzeba oczywiście przynieść do urzędu zaświadczenie o niekaralności czyli výpis z rejstříku trestů. Zdobędziecie je na poczcie w okienku Czech Point. Czeka się na nie kilkanaście dni, choć są osoby, które dostały je od ręki (zależy chyba od pani w okienku).

Nasza działalność oczywiście musi mieć jakiś adres, a zatem albo będzie to wynajem albo wpisujemy adres nieruchomości, której jesteśmy właścicielem i w której chcemy coś produkować czy świadczyć usługi itd.

Uwaga! W przypadku niektórych branż (np. branży kosmetycznej) będziemy musieli okazać jakiś dowód, że mamy kilkuletnie doświadczenie w pracy kosmetyczki. Lepiej to sprawdzić, zanim będziecie chcieli otworzyć salon kosmetyczny czy fryzjerski. Pani w urzędzie nie musi o to spytać, ale może!

Živnostenský úřad wyda nam dokument výpis z Živnostenského rejstříku z numerem identyfikacyjnym naszej działałności (tzw.  IČO lub  IČ). Od tego momentu oficjalnie jesteśmy przedsiębiorcą.
Podatek dochodowy zaczynacie płacić w momencie, gdy roczne dochody przekroczą 30.000 koron. (Są naprawdę duże ulgi podatkowe, gdy ktoś ma dzieci.)

Więcej informacji znajdziecie na stronach:
http://www.jakpodnikat.cz/jak-zacit-podnikani.php
i http://www.cssz.cz/cz/pojisteni-osvc/
http://www.financnisprava.cz/cs/dane-a-pojistne/dane/dan-z-prijmu/fyzicke-osoby-poplatnik/podnikatel-osvc

6 komentarzy:

 1. Witam, ogarniasz może temat otwarcia sp. z o.o? Słyszałem, że już od jakiegoś czasu nie wymagają 200 tys. CZK kapitału, a wystarczy pojedyncza kaczka (choć raczej wiadomo jak na taką sp. by patrzyli ;)).

  OdpowiedzUsuń
 2. Tutaj jest napisane, że już nie musi być 200 tys. Wystarczy jedna korona. http://obcanskyzakonik.justice.cz/index.php/obchodni-korporace/konkretni-zmeny/spolecnost-s-rucenim-omezenym
  Ale większe kapitał zakładowy jest zawsze jakąś gwarancją przetrwania spółki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też myślałem o przenosinach działaności do czech,ale okazało się to niespecjalnie opłacalne.Składki i opłaty wychodziły niewiele niższe niż w polsce.Dla 200 zł oszczędności nie ma sensu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, wszystko zależy od tego, ile zyskamy czy stracimy, jakiego typu jest to działalność a także od tego, jaka jest nasza sytuacja rodzinna. Kobieta mająca małe dziecko/dzieci i prowadząca działalność, zaoszczędzi o wiele więcej niż 200 zł. No i oczywiście o wiele większy sens ma zakładanie tu działalności, gdy człowiek już tu mieszka, ponieważ ma wszystko, że tak powiem, "pod nosem".

   Usuń
 4. Myślę, że należy tez wziąć pod uwagę koszty wyposażenia takiego salonu, które w tej branży wcale nie są małe. Weźmy na przykład fotel kosmetyczny https://cosmed24.pl/kategoria-produktu/meble-kosmetyczne/fotele-kosmetyczne-hydrauliczne/ nie wiem jak z cenami w Czechach ale na polskie warunki nie jest to mała kwota.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzień dobry, od niedawna mieszkamy w Czechach. Jeszcze żadnych formalnści nie załatwiałam, a w kwietniu planuję otworzyć tutaj firmę. Wynajmujemy dom w miejscowości turystycznej i chcemy tam prowadzić działalność turystyczną. Mąż pracuje w PL. Czy otwierając działalność muszę mieć już czeski pesel, pozwolenie na pobyt tymczasowy? Czy automatycznie pesel będę miała "wyrobiony" jako właściciel firmy? Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.

  OdpowiedzUsuń